KİBİRLİ DAVRANIŞLAR SERGİLEYEN ÖĞRENCİLERLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

 I) DAVRANIŞLARI

 1. Genellikle çok zekidir.
 2. Şişirilmiş bir egoya sahiptir.
 3. Belli bir alanda diğerlerine göre daha üstün olabilir; örneğin atletizm. Sonuç olarak yine de kibirlidir.
 4. Sık sık kabalaşır. Sınıf arkadaşlarına, öğretmenlerine, ailesine karşı saygısızlık eder.
 5. Okulda ne kadar çekilmezse evde de o kadar kötüdür.
 6. Öğretmenin kararlarını, isteklerini ve verdiği ödevlerin amacını sorgular.
 7. “Bu çok salakça” gibi cümleleri ondan sık sık duymak mümkündür.
 8. Aşağılayıcı bir tavırla sürekli “niçin” diye sorar.
 9. Rutin ödevleri tamamlamakta veya temel kurallara ve düzenlemelere uymakta başarısızdır.
 10. Öğretmenin bilgi ve otoritesini sorgular. Öğretmeni yalanlayacağını veya onun bilgisinin, performansının, düşüncelerinin yetersiz olduğunu göstereceğini umduğu fikirler ortaya atar.
 11. Kimseyi sevmez.
 12. Herkesten üstünmüş gibi davranır. Kendini daha üstün bir konuma taşımak için yapması gereken tek şey de diğerlerini aşağılamaktır.

 II) ETKİLERİ

 1. Davranışın sonucunda bütünleşme değil eşsizlik duygusu ortaya çıkar.
 2. Diğer öğrencilerin gözünde öğretmenin güvenilirliği sarsılır.
 3. Karar verme süreçleri zorlaşır.
 4. Sınıf kararlarında ve çalışmalarında karışıklık hakim olmaya başlar.
 5. Diğer öğrencilerde asabiyet başlar.
 6. Diğer öğrenciler söz konusu çocuğun başına gelebilecek en kötü şeyin gelmesini istemeye başlarlar. Çocuğun başarısız olması veya herhangi bir konuda bir sorun yaşaması sınıftaki en büyük beklenti halini alır
 7. Kibirli öğrencinin alayları diğerlerini incitir. En iyi ihtimalle rahatsız, en kötü ihtimalle aşağılanmış hissederler.

III) NELER YAPILABİLİR? 

     

1)     ”Tohum Ekme” tekniğini deneyin. Tohum ekme çocuğun söz veya eylemlerine bir cümlelik objektif bir cevap vermek ve sonra durmak üzerine kurulu bir tekniktir.”Bunun gerçekten doğru olduğunu mu düşünüyorsun?”, “Emin misin?”, “Bu gerçekten iyi bir fikir mi?”, “Başarın seni pek mutlu etmemişe benziyor” gibi cümleler işe yarayabilir. Bu teknik pek çok amaca hizmet edebilir. Öncelikle çocuğu düşünmeye teşvik eder. İkinci olarak bu tekniği, çocuğu aşağılamadan, küçük düşürmeden, topluluk önünde de kullanabilirsiniz. Üçüncüsü, çocuğu daha geniş kapsamlı konuşmalara veya size danışmaya hazır hale getirir. Çocuğu danışmaya hazır hale getirmek, çocuğun davranışını değiştirme konusunda yolun yarısına geldiniz demektir. Dördüncü olarak sizin az da olsa akıllı biri olduğunuzu ve konuşmaya ve dinlemeye değebileceğinizi düşünecektir.

 

2)     Çocukla özel olarak konuşun. Bu tarz birden fazla konuşmanın gerekli olacağını unutmayın.

 

3)     Bütün konuşmalarınızda “kapsamlı yaklaşım”ı uygulayın. Öğrenci kendisi hakkında hangi konuda kibirlilik ediyor olursa olsun, anlamlı ve kapsamlı konuşmalarla karşılaşmalıdır. Bu zaman alacaktır ve sizin de zamanınızı vermeye istekli olmanız gerekmektedir. Ciddi konuşmalar sahte kibri gerçek biligiye dönüştürecek ve çocuğun üstünlük taslamasına izin vereceğine ona  sorumluluk duygusu yükleyecektir.

 

4)     Öğrencinin egosuna başvurun. Eğer çocuk sizin herhangi bir yeteneğini farkettiğinizi görürse sizin akıllı olduğunuzu düşünmeye hatta ondaki potansiyeli görebilecek kadar akıllı olan tek insan olduğunuza inanmaya başlar. Bundan sonra yapacağınız öğretim biraz daha anlam ve etki kazanacaktır. Örneğin ona daha önceki düşünüş ve davranış tarzının iyi olduğunu ama diğer arkadaşlarının becerilerini görmek ve bunlara saygı duymak gibi önemli bazı noktaları gözden kaçırdığını  bu noktada söylemek daha etkili olacaktır.

 

5)     Ona, meydan okumasını sağlayacak ödevler, ekstra okumalar, sınıf raporları ve bilgisini geliştirecek ve bunu göstermesini sağlayacak başka fırsatlar vererek çocuğun düşünsel yeteneklerini ön plana çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Unutmayın ki bu çocuk bir birey olmaya çalışıyor.

 

6)     Kibirli çocukla savaşmayın ve onu susturmaya çalışmayın. Bundan ziyade kendinize, çocuğun istediğini elde etmek için nasıl davranması gerektiğini öğrenmeye ihtiyacı olduğunu hatırlatın.

 

7)     Özel bir konuşma sırasında çocukla kabul edilemeyen davranışlarının neler olduğunu tartışın ve çocuğun sorunu anladığından emin olun.

 

8)     Öğrencinin ve sınıfa katabileceği  bilgi ve tavırların kolay kabul edilmesini sağlayacak bir ortam yaratın.

 

9)     Öğrenciye bilgi ve yeteneklerini ifade etmesini sağlayacak fırsatlar verin. Fazladan sorumluluğa ihtiyacı olduğunu unutmayın.

 

10) Bire bir görüşmelerinizde çocuğu yetenekli olduğunu söylediği yönleri ortaya koyma konusunda cesaretlendirin.

 

11) Onunla potansiyeli hakkında konuşun. Gerçek potansiyelin başkalarını iten değil onları etrafına toplamasına yardım eden bir armağan olduğunu açıklayın. Kullanılmayan potansiyelin hiçbir şey olduğunu, asıl meselenin potansiyele sahip olmak değil onu kullanmasını bilmek olduğunu kafasına iyice sokun.

 

12) “Anlatım Tekniği”ni kullanın. Bu noktada büyük yetenekleri ve potansiyelleri olan ama insanlarla geçinemedikleri için başarısızlığa uğrayan insanların öykülerini anlatabilirsiniz. Ayrıca işini kaybeden veya işinden ayrılmak zorunda kalan insanların %85’inin çalışmalarındaki yetersizlik yüzünden değil insan ilişkilerindeki yetersizlik yüzünden bu duruma düştüklerinden de bahsedebilirsiniz.

 

13) Sizi ne kadar çıldırtırsa çıldırtsın, kendinizle ilgili ne ufak bir kibir gösterisinde bulunmamak konusunda çok dikkatli olun. Bunu yapmanız çocuğa kazananın her zaman ego olduğunu ispatlamaktan başka bir işe yaramaz.

 

 

 IV) GENEL OLARAK YAPILAN HATALAR

 

 1. Savunmaya geçmek, duygusal ve kendini kaybetmiş bir kızfgınlık içinde olmak. Bu öğretmenin bayağı davranışlar içine girmesine ve dolayısıyla kibirli çocuğun inancının doğrulanmasına yol açacaktır.
 2. Diğer yetişkinlerin önünde veya sınıf içinde öğrenciyi aşağılamak.
 3. Öğrenciyi diğerlerinden daha zor değerlendirmelere tabi tutmak. Eğer çocuk zekası veya akademik yetenekleriyle övünüyorsa bunu yapmanız içten bile değildir.
 4. Çocuğun bu tavırlarını kişisel almak ve dolayısıyla profesyonel omayan davranışlarda bulunmak.
 5. Bütün ilişkileri kişiselden ziyade toplumsal olarak ele almaya çalışmak. Bu yapılan en büyük hatalardan biridir.
 6. Aileyle bağlantı kurmamak. Unutmayın ki onlar da evde büyük ihtimalle aynı davranışlarla uğraşmaktadırlar.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !